383

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 2. Gün (Münih)

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 2. Gün (Münih) 11.08.2017

İlk günümüz havalimanında bisiklet paketleme, pasaport noktasında kontrol heyecanı, bisikletleri toplama, havalimanından çıkamama gibi birçok heyecanla birlikte çok çabuk geçti ve gerçekten çok yorulduk. Gece yemekten sonra önceki gece uykusuz kaldığımızı bu nedenle yorulduğumuz için dinlenmek istediğimizi söyleyerek erkenden uyuduk.

İlk kez Warmshowes konaklaması yapıyorduk. İlginç bir deneyimdi. Ev sahibi olan Tanja çok sıcak kanlıydı fakat kocasına o kadar kanımız ısınmadı. Bu sebeple yarın buradan ayrılıp başka bir yerde konaklamaya karar verdik. Sabah kalktığımızda yağmur yağıyordu ve hava yaklaşık 10 dereceydi. Eşyaları toparladık ve evden sabah 8 gibi kahvaltı yapmadan ayrıldık. Evden çıkıp direk bisiklet yoluna bağlanmak çok güzel.

Münih Bisiklet

Bisikletlerimiz ile evden hotele doğru ilerlerken birden kendimizi Münih şehir meydanında bulduk. Burayı görünce çok heyecanlandık, çok hoşumuza gitti.

Münih Marienplatz

Hemen hoteli bulup yerleşip, kahvaltı yaptıktan sonra şehri tam anlamıyla gezmek istedik. Merve’nin yol için hazırladığı yiyecekler hala duruyordu. Hotelimize giriş yaparken kafeden termoslarımıza sıcak su doldurtup odamızda bir güzel kahvaltı yaptık.

Daha sonra hazırlanıp metro ile şehir merkezine gittik. (Metro bileti kısa mesafe kişi başı 1.40€.) Metrodan çıkarken yaşlı bir amca nere gittiğimizi sordu. Bizi meydana yakın çıkıştan çıkardı ve zamanı olsa bize bir kahve ısmarlayabileceğini söyledi. Ancak yetişmesi gereken bir doğum günü partisi olduğundan sadece bize çıktığımızda binalar hakkında kısa bir bilgi verebildi. Çıktığımızda karşımızda çok fazla bisikletin olduğu bir bisiklet parkı görünce şaşırdık.

Münih Bisiklet Parkı

Gezerken gördüğümüz bi başka bisiklet park alanı

Münih Bisiklet Parkı

Yağmur yağmaya devam ediyordu. Yola çıkmadan önce bisiklet ayakkabısı dışında bir ayakkabı daha çantama koyduğumda “Acaba ağustos ayında gerekli mi?” diye düşünmüştüm. Çünkü kullanmadan taşıdığım herşey bana ağırlık yapacaktı. Hava bana cevabını vermişti: “Evet, kesinlikle ayakkabısız olmaz.”:) Meydana geldiğimizde Euro bölgesinde olduğumuz için hemen ucuz ve küçük şemsiye arayışına girdik. Yurtdışına giden birçok kişi gibi kafamızda fiyatları ortalama 4 ile çarpma alışkanlığı baş gösterdi. 🙂 Uygun fiyata bir şemsiye aldık fakat mağazadan dışarı çıktığımızda bir baktık ki yağmur dinmişti.

İnternetten yaptığımız araştırmalar da Avrupa’da birçok şehirde, şehrin en merkezi noktasından ücretsiz (bahşiş usulü) rehberli tur olduğunu öğrendik. Münih’te sabah 10:30 ve öğlenden sonra 14:00 gibi yapılıyordu. Biz Marienplatz’da saat 14.00 yapılacak olan tura yertiştik. Yaklaşık olarak 50 kişiydik. İki grup halinde rehberimizle birlikte şehrin görülmesi gereken önemli yerlerini yaptığı İngilizce anlatımla gezdik. Ancak yeteri kadar iyi İngilizce bilmediğimiz için anlamadığımızdan dolayı turda verilen moladan sonra bahşişimizi verip gruptan ayrıldık.

Münih Şehir Gezisi

Başta meydanı bulmakta zorlandık. Çok üşümüş ve açıkmıştık. Haritadan bakarak bir şekilde meydana çıkmayı başardık. Hemen meydanda çeken internetten ne yiyebiliriz diye baktık. Sonra birkaç sokak ileride küçük şirin bir pizzacıya gidip hem ısındık hem de karnımızı doyurduk. İki kişi 2 pizza ve içeceklere 20€ ödedik. Birlikte fiyatları 4 ile çarpmayı bırakmaya karar verdik. Pizzacının yakınlarında bulunan ve rehberle birlikte gezerken gördüğümüz St. Peter’s Kilisesi’nin kulesine çıkıldığını öğrenmiştik Tüm şehri yukarıdan görmek güzel fikirdi. Rehber 3000 merdiven olduğunu söylemişti. Kişi başı 3€ vererek merdivenlerden kuleye tırmanmaya başladık.

Kule Merdivenleri

Merdivenlerde Merve’nin sözleri:)

Kulenin zirvesinde havanın soğuk ve kapalı olmasına rağmen bizi güzel bir manzara bekliyordu. Özellikle yukarıdan Marienplatz’ı ve şehrin diğer yapılarını izlemek çok güzeldi.

Münih Marienplatz

Ayrıca bazı binaların çatıları dikkatimizi çekti. Şimdiye kadar gördüğümüz en dik çatılar buradaydı.

Münih Marienplatz

Münih’i şehir olarak çok beğendik. Kuleden aşağıya indik ve sokak sanatçılarını dinledik. Onlara bayıldık :)Ordan sonra dört katlı büyük bir spor mağazasına gidip bagaj üstü çanta ve ocak için propan gaz aldık. Saat 20.00 olmak üzereydi ve girdiğimiz spor mağazası dahil birçok yer kapanıyordu.

Spor Mağazası

Bugün bisiklet yerine yürüyerek gezmeyi tercih ettik ve hayran kaldığımız çok güzel yapılar, sokaklar vs gördük. Münih’ten memnun ayrılacağımız için mutluyduk. Hava durumuna baktık ve yarın havanın 18 dereceye kadar yükseleceğini gördük. Artık tam anlamıyla Tuna Nehri Bisiklet Turumuza başlayacaktık. Çok fazla heyecanlı ve meraklıydık. Her günümüzün birbirinden güzel geçmesini umuyorduk.

Saat 21:30 civarı hotele gidip çantalarımızı yarın için hazır olsun diye yerleştirdik. Akşam hava sıcaklığı 8 derece olduğu için üşüdük ve hotelde petekleri açıp öyle uyuduk. Gerçekten bu mevsimde bu kadar soğuk olmasını beklemiyorduk.

Günlük yol bilgileri: Evden hotele 6 km yaptık.

Video

Tuna Nehri Bisiklet Turumuzun 1, 2 ve 3. gününü içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın