543

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 11. Gün (Viyana)

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 11. Gün (Viyana) 20.08.2017

Bugün Viyana’da ikinci günümüz. Bir haftadır çadırda kalmanın ardından rahat bir yatak gerçekten iyi geldi. Sabah alarm kurmadan 09.30 da uyandık. Dün süpermarketten kahvaltılık bişeyler almıştık. Odamızda güzel bir kahvaltı yaptık.

Viyanada Kahvaltı

Konakladığımız hotelin bodrumunda garajı vardı. Bisikletlerimizi oradan çıkarıp bugün yapacağımız Viyana Ringstrasse (Ring Caddesi) turumuz için başlamayı planladığımız yere doğru yola çıktık.

Ring Caddesi turumuza başlamadan hemen önce yakınlarımızda bulunan Hundertwasser Village’a gittik. Çok farklı bir tasarıma sahip olan bu evler Viyana’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Hundertwasser

Buraya geldiğimizde yoğun turist kafileleri bizi karşıladı. Bisikletlerimizi uygun bir yere kilitledikten sonra karşısında bulunan hediyelik eşya kısmına girdik. İçeride Viyana Stephansplatz’dan daha uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satılıyor. Lütfen Merve gibi bir daha bulamayız belki deyip 5€ magnet almayın. 🙂 Çünkü burdaki fiyatları görünce epey pişman oldu. Burasının hikayesini Google’dan yapılacak kısa bir araştırma sonucunda erişilebilirsiniz 🙂

Hundertwasser Barış ve Merve

Hundertwasser’ın başka bir açıdan görünüşü

Hundertwasser

Hundertwasser Village’tan ayrılıp çok rahat bir şekilde bisiklet yolundan Ring Caddesine çıktık. Viyana’da tam anlamıyla gezmek için gerçekten çok zamana ihtiyaç var. Viyana’ya dün geldiğimizden ve Stephansplatz da biraz yürüyerek dolaştığımızdan bir önceki yazıda bahsetmiştik. Bugün de bisikletle Ring Caddesi turu atıp birgün içerisinde görebileceğimiz yerleri gezeceğiz.

Vienna-Ringstrasse

Ring caddesi eski şehri tamamen çevreleyen bir bulvar ve bu bulvar üzerinde şehir merkezinde bulunan pek çok önemli yapıyı görüyorsunuz. Bu nedenle kısa bir zamanımız olduğu için burada turlamayı tercih ettik.

Viyana Kilise

Ring Caddesinden bir kaç fotoğraf,

Vienna-Ringstrasse

Vienna Ringstrasse

Viyana Bina

Şehri bisiklet ile keşfetmek harika. 🙂 İstediğimiz yerde hemen durup bol bol fotoğraf ve video çektik. Ayrıca bize zaman da kaybettirmedi. Umarım buraya atacağımız fotoğraf ve videolar bu harikulade şehrin hakkını verir.

Viyana Saray

Viyana Saray

Viyana Tiyatro Salonu

Viyana Tiyatro Binası

Şanslıyız ki 2017 Film Festivalinin gündüz eğlencesine denk geldik. Çok güzel müzikler çalan bir orkestra ve onları birşeyler yiyip içerek dinleyip doyasıya keyfini çıkaran insanlar vardı. Yarım saat kadar durup müziği dinledik. Sonrada turumuza devam ettik çünkü göreceğimiz daha çok yer var 🙂

Viyana Film Festivali

Viyana’da birçok müzisyen hayata gözlerini açmış bu sebeple şehir müzikle anılıyor. Biz de buraya kadar gelmişken bir klasik müzik konserine gitmek istiyorduk. Dün Hofburg Sarayı’nın içerisinde Viyana Opera Binasında olacak bir konser için fiyat sorduğumuzda fiyatların 70€’dan başladığını duyunca isteğimizi içimize gömüp, gezimize devam etmiştik.

Viyana Mozart

Viyana Opera Binası

Vienna Opera House

Ancak bugün opera binasının önünden geçerken Merve ile konuşuyorduk. O sırada binanın önünde bilet satan görevlilerden biri “abi” dedi. Biz birden şaşırdık ve yanında durup konuştuk. Bize seslenen çok az Türkçe bilen Ekrem isimli bir Arnavuttu. İçimize gömdüğümüz istediğimizi onunla paylaştık. Bugün Opera binasında konser olmadığını Hofburg Sarayı içerisindeki bir salonda klasik müzik, opera ve küçük bir dans gösterisi bulunan bir konser olduğunu anlattı. Normal fiyatları A kategorisi 55€, B kategorisi 42€, öğrenci (B kategorisinde oturacak) 32€ olduğunu söyledi. Ayrıca iki tane 32€ ‘dan öğrenci bileti verebileceğini de ekleyince biletlerimizi almış olduk. Tabi hemen girişte öğrenci kartı soruluyor mu? Emin misin sorulmadığına gibi Ekremin hayretle yüzümüze baktığı sorular sorduk 🙂
İçimize sığmayan bir mutluluk ve inşallah ayak üstü dolandırılmamışızdır dediğimiz bir his vardı. Ne de olsa İstanbul hislerimiz içimizde bir yerdeydi. Bu tur ne kadar bize bazı hisleri unuttursa da arada tabiki ortaya çıkıyordu.

Ring Caddesi bisiklet yolu

Ring Caddesi Bisiklet Yolu

Biletlerimizi aldıktan sonra hotele geri döndük. Bişeyler atıştırıp, dinlendik.

Tekrar hotelden çıkıp Belvedere Sarayına doğru yola çıktık. Bisikletle geziyoruz, metro paraları cepte kalıyor:) Dün bisikletle çıkmadığımız için pişman olduk. Sonraki günlerde şehir merkezlerini bisiklet ile gezmek kafamıza daha iyi oturdu. Çünkü güvenle kilitleyebileceğimiz park yerleri vardı. Tabi alışık olmadığımız için böyle şeyler ancak kafamıza dank ediyor 🙂

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayına çok kolay bi şekilde ulaşıp bahçesini gezdik ve hayran kaldık. Bahçesi çok büyüktü ve giriş ücretsizdi. Sadece içeriyi gezmeye ücret alıyorlardı. Saray bahçesinde koşu yapan, spor yapan dahi vardı daha ne diyelim 🙂

Belvedere Sarayı

Viyana’nın eski şehir kısmı çok güzel korunmuş, hayran kalmamak elde değil. Merkezdeki sokaklar genel olarak planlı ve tertemizdi. Arada at dışkısı gördük ama o da nazar boncuğu olsun 🙂

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayını gezdikten sonra Hofburg Sarayı yakınlarında, konsere girmeden önce bişeyler yedik.

Belvedere Sarayı

Hava iyice soğudu. Konsere girmek için sabırsızlanıyorduk. Daha doğrusu aldığımız biletler girişte öğrenci kartı göstermeyeceğimiz için sorun yaratacak mı bunu merak ediyorduk 🙂

Bisikletlerimizi Hofburg Sarayı içerisinde konser yapılacak yerin hemen yakınına kilitledik. Kaç kere söylesem bilemiyorum. Bisikletle şehri gezip ulaşım sağlayıp ve sonunda gösteriye gitmek harika.

Hofburg Konser Salonu

Konser 20.30’da başlayacak. 19.30 da içeri almaya başladılar. Konserin yapılacağı yer bir konser salonu değildi. Ancak mekan çok gösterişliydi.

Hofburg Konser Salonu

Girmeden önce gün boyu çok gezdiğimiz için yorulduk. Bu nedenle Merve “inşallah uyumam 🙂 ” diyordu. Ancak beklediğimizden çok daha iyiydi, mizah içeren bir klasik müzik konseriydi ve insanı daima canlı tutuyordu, acayip eğlendik ve konsere bayıldık. Konser bittiğinde kocaman bir gülümseme vardı yüzümüzde 🙂

Çıkışta bisikletlerimizle hotelimize döndük. Hotelde Türk kahvesi ve Viyana’dan aldığımız Mozart çikolataları eşliğinde Viyanadaki günlerimizi değerlendirdik.

Viyana’nın tadı fazlasıyla damağımız da kaldı bunun ikimizde farkındaydık. Müzeleri, o harika kafeleri, mimari yapılarının içlerini gezmek için tekrar gelmeyi iple çekiyoruz.

Sonrasında çantalarımızı yarın için topladık. Yarın sabah erkenden Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya doğru yola çıkacağız. Viyana şimdiden kalbimizde taht kurdu.

Turumuzda artık son 7 günümüz. Merve en çok pilavı özlediğini söyleyip duruyor 🙂

Günlük yol bilgileri: Viyana içerisinde 25 km

NOT: Viyana’yı gezdik diyemeyiz, sadece şöyle bir genel anlamda mimarı yapıları ve şehir merkezini gezdik. Hakkını vererek gezmek için tekrar Viyana’ya gitmek planlarımız arasında bulunuyor.

Video

Tuna Nehri Bisiklet Turumuzun 10, 11 ve 12. gününü içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın