313

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 13. Gün (Bratislava-Gyor)

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 13. Gün (Bratislava-Gyor) 22.08.2017

Bratislava’da kaldığımız Camping Zlate Piesky isimli kamp alanında nihayet sabah oldu. Akşam gitar sesi ve gürültülü bir ortamda uyumaya çalıştık. Çok şükür ki herhangi bir sıkıntı yaşamadan sabah 06.30 civarında uyandık. Çadırdan çıktığımızda o gürültü yapanların tamamı sadece tulumla sızmış bir halde uyuyorlardı. Bu berbat yerden hemen ayrılmak için çadırımızı ve eşyalarımızı olabildiğine çabuk toparladık. Bisikletlerimizi dün akşam kilitlediğimiz yerden aldık ve tekrar Tuna Nehri bisiklet yoluna bağlanmak için Bratislava şehir merkezine doğru yola çıktık.

Şehir merkezine doğru ilerlerken araçlarla birlikte aynı yoldan devam ettik. Birçok yerde yol daraldı ve zaman zaman kaldırımdan devam etmek zorunda kaldık. Kaldırımlarda genelde yollar kadar bakımsız ve kötüydü. Yaklaşık 10 km sürüşün ardından şehir merkezine yakın bir süpermarketten kahvaltılık bişeyler aldık.

Şehir merkezine gelir gelmez bisiklet yolu birden tekrar başladı. Bisiklet yolunu görünce “aynı İstanbuldaki gibi ansızın başlıyor ve bitiyor” diye kendi aramızda konuşarak benzetme yaptık. Bratislava’dan geldiğimiz köprüden değil başka bir köprüden ayrıldık.

Bratislava Çıkış Köprüsü

Köprüden sonra artık Tuna Nehri bisiklet yolunun adı Eurovelo 6 oldu. Yol fena sayılmazdı. Biraz daha ilerledikten sonra kahvaltı için uygun bir yer bulup kahvaltı yaptık.

Bratislava Sonası Kahvaltı

Kahvaltı menümüzde neler var?

Bratislava Sonrası Kahvaltı

Güzel bir kahvaltının ve molanın sonrasında yolumuza devam ettik. Küçük bir cafede su doldurmak için durduğumuzda harika bir yol ile karşılaştık.

Önce bisikletler 🙂

Harika Bisiklet Yolu

Sonra biz 🙂

Harika Bisiklet Yolu Barış Merve

Bir süre ilerledikten sonra birden yol kalitesi arttı, tabelalar değişti. Anladık ki Slovakya sınırlarından çıkıp, Macaristan sınırlarına giriş yaptık.

Macaristan Bisiklet Yolu

Tuna Nehri kıyısına bağlandığımız Almanya’nın Deggendorf şehrinden Bratislava’ya kadar hemen hemen yolun tamamında nehir kıyısından sürerek devam etmiştik. Bratislava’dan sonra artık çoğu zaman nehrin kıyısından ayrılıp Eurovelo 6 yolunu takip ettik.

Macaristan Merve

Macaristan’a geçer geçmez girdiğimiz ilk köyde samandan yapılmış bir çok tipleme ile karşılaştık. Tam isimlerini bilmiyoruz ancak biz bunlara saman adam demeye kadar verdik.

Saman Adam

Küçük köylerin ve kasabaların içerisinden geçerek ve rüzgarında yardımıyla kolayca Macaristan’ın Gyor şehrine geldik.

Macaristan Saman Adam

Gyor’e şehir merkezine giriş yapmadan önce yolun karşı tarafında kamp alanı tabelasını gördük. maps.me uygulamasında da gözüküyordu. Ancak dışarıdan pekte kamp alanına benzemeyen normal bir ev gibi gözüken yere girdik. Bahçelerini kamp alanı olarak düzenleyen aile işletmesi Gyor City Camping isimli kamp alanına bir çadır, bir gece ve iki kişi için 14 € ödeme yaptık. İşletme sahibi amca neredeyse hiç Ingilizce bilmiyordu. Rüzgar sayesinde kamp alanına erken vardık. Çadırımızı kurup çantaları bırakıp boş bisikletlerimiz ile Gyor şehir merkezine doğru yola çıktık.

Györ Köprüsü

Kamp alanına ödeme yaparken amca ücreti Macaristan para birimi olan forint cinsinden söyledi. Şehir merkezinde öncelikle döviz bürosu bulup forint aldık. Para birimini değiştirmek biraz garip geldi. Ne ucuz, ne pahalı, ne yemeliyiz ne yemeliyiz diye aramızda konuşup şehir merkezinde biraz dolaştık.

Györ Barış ve Merve

Dün akşam yaşadığımız stresi bugünkü yolumuz ve Gyor şehri bize unutturdu. Saat 19.30 olduğunda şehir merkezinde neredeyse insan kalmadı. Geldiğimizde insanların dolaştığı sokaklar tamamen boşaldı. Bizde merkezden ayrılıp, kamp alanımıza döndük.

Akşam kamp alanında çamaşır makinesinde eşyalarımızı yıkadık. Bugünle birlikte turumuzda 850 kilometreyi geride bıraktık. Artık uyku zamanı…

Günlük yol bilgileri: Bratislava-Gyor arası 89 km

Video

Tuna Nehri Bisiklet Turumuzun 13, 14, 15, 16, 17 ve 18. gününü içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın