590

Tuna Nehri Bisiklet Turu “Hazırlık”

Merhabalar bu bizim ilk yazımız bu yüzden oldukça heyecanlıyız. 🙂 2016 yılında Tuna Nehri bisiklet turumuz için birçok hazırlık yaptık ancak bazı sebeplerden dolayı gerçekleştiremediğimiz için bu yıl yapmaya karar verdik. Malzeme listeleri, rota ve uçak biletleri derken hummalı çalışmamız başladı.

İlk olarak vize işlemlerini halletmeliydik. Geçen sene Almanya’dan 6 aylık multi vize aldık ancak bu aldığımız vize ile Almanya’ya gidemedik. Bu sene bu konuda daha tecrübeli olduğumuz için hızlıca belgeleri hazırladık ve konsolosluğa başvurumuzu yaptık. Yaklaşık 5 iş günü içerisinde vizemiz geldi ve geçen sene Almanya’ya gitmediğimiz için ceza gibi bize 3 ay multi vize verilmişti. Aslında vize süresi yeterliydi ama ceza gibi sürenin azalması biraz canımızı sıkmıştı.

Vizemiz hazır olduğuna göre uçak bileti almanın zamanı gelmişti. Vize çıkmadan önce rotamız Stuttgart’tan başlıyordu. Minik Gezgin’in rotasını inceleyip ona göre kendimize “harita” üzerinden bir rota belirledik. Ancak Barış’ın izninin kısaltılması ve özellikle Stuttgart bilet fiyatlarının yükselmesi sebebiyle planımızı değiştirmek zorunda kaldık.

Minik Gezgin’in çizdiği rota Tuna Nehri’nin doğduğu yerin yakınlarından başlıyor ve Viyana’ya kadar devam ediyordu. Bizim hayalimizdeki rota buydu fakat az önce de belirttiğim sebeplerden dolayı rotada güncelleme yapıp, turumuzun Münih’ten başlamasına karar verdik. Bilet fiyatları yükselmeden hemen biletlerimizi aldık.

Vize ve biletlerimiz hazır olduğuna göre artık malzemelerimizi kontrol edip eksikleri tespit etmeliydik. Malzeme listesi çıkarmak ve yanımıza gereksiz malzeme almamak için çok iyi bir planlama yapmalıydık. Barış bu konuda daha önce yaptığı turlardan tecrübeli olduğu için hatalarını biliyordu. Listeyi hazırladık, eksikleri belirledik ve bu eksikleri en kısa sürede tamamladık.

Tuna Nehri Malzeme Listesi

Bu arada turumuzun başlamasına birkaç gün kala Instagram’da Minik Gezgin, hikayesinde “gadinbillam” isimli bir sayfa paylaştı. Sayfayı incelediğimizde bizim planladığımız rotanın aynısını yaptıklarını gördük, çok heyecanlandık ve hemen mesaj attık. Turlarını bitirip Türkiye’ye döndüklerinde uygun bir zamanda görüştük. Planladığımız rotanın aynısını yapan birilerinden yol ile ilgili bilgi almak bizim için paha biçilemezdi. Onlardan aldığımız bilgiler yolda çok işimize yaradı. Ancak beraber bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unuttuk. 🙁

Hala inanamıyorduk ancak turumuzun başlayacağı güne hızla yaklaşıyorduk. Turumuzun başlamasına 4 gün kala bisiklet turu yapan İspanyol çift Laia ve Albert’i evimizde misafir ettik. Warmshowers farklı bir deneyim oldu bizim için ve bunu sevdik.  Bu nedenle turumuz boyunca büyük şehirlere iki gün ayırıp,  konaklamalarımızı da Warmshowers üzerinden yapmayı planladık. Ancak yolda olabilecek rota değişimlerini ve her gün ne kadar mesafe alacağımızı tahmin edemediğimiz için ilk olarak sadece Münih’te Warmshowers konaklaması ayarladık.

Rotamızda ilk gün, “gadinbillam”dan (Fatih ve Behiye’den) aldığımız bilgiler doğrultusunda Münih Havalimanı’ndan Münih şehir merkezine geçmeyi planladık. Sonra ikinci gün Münih’ten Isar Nehrini takip edip Landshut’a gidecek ve üçüncü günde Landshut’tan Deggendorf’a varıp artık Tuna Nehrini takip eden “Donauradweg”e çıkacak ve Budapeşteye kadar devam edecektik.

Tuna Nehri Bisiklet Turn Hazırlık

Bu tarz bir tura hazırlanmak çok heyecanlı 🙂 Gideceğimiz gün yaklaştıkça sadece aramızda yapacağımız turu konuşur olduk. Her geçen gün sabırsızlıkla yola çıkmayı bekliyorduk. Nasıl olacak, herşey planladığımız gibi gidecek mi, bir aksilik çıkarsa ne yaparız, yolda nasıl insanlarla tanışırız acaba vs aklımızda çeşit çeşit henüz cevabını bilmediğimiz sorular vardı. Ancak şunda kararlıydık ne olursa olsun hiç birşey moralimizi bozmayacaktı. Yolculuğumuz boyunca hep tek bir cümle kullandık; “Herşeye rağmen yolda olmak güzel.” 🙂

Yazdığımız her soruya samimiyetle ve yüreklendirerek cevap veren Minik Gezgin ailesine;

Minik Gezgin Blog Sayfası
Minik Gezgin Facebook Sayfası
Minik Gezgin Instagram Sayfası

Sosyal medya sayesinde tanıştığımız ve bize değerli tecrübelerini anlatan sevgili gadinbillam ailesine;
Gadinbillam Blog Sayfası
Gadinbillam Facebook Sayfası
Gadinbillam Instagram Sayfası

Rotamız ve tur hakkında tecrübelerini paylaşmasından dolayı Türkiye’nin ilk tur bisikleti dükkanı olan Bisiklet Gezgini’ne

Bisiklet Gezgini Web Sayfası
Bisiklet Gezgini Facebook Sayfası
Bisiklet Gezgini Instagram Sayfası

İnternette yaptığımız Tuna Nehri Bisiklet Turu ile ilgili araştırmalar sırasında bulduğumuz ve tur konusunda soruduğumuz sorulara cevap veren Fitifitigezginlere,

Ve konuşupta buraya yazmayı unuttuğumuz kim varsa onlar da dahil olmak üzere çok teşekkürler.

Rüzgar arkanızda olsun, bol pedallamalı günler.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın