267

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 10. Gün (Tulln-Viyana)

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 10. Gün (Tulln-Viyana) 19.08.2017

Dün gece hava aşırılı rüzgarlıydı. Gece yarısı rüzgar bizi uyandırdı. Turumuzda çadırın kazıklarını hiç kullanmıyorduk. Ancak dün geceki rüzgar o kadar şiddetliydi ki çadırın kazıklarını kullanmak zorunda kaldık. Hava durumu bizi yanıltmamıştı, hava kapalıydı. Sabah 06.30 gibi uyandık. Yağmura yakalanacağımızı hesap ederek dün akşamdan süpermarketten süt almıştım. Hatta alırken oradaki görevliye bu süt mü diye de sordum.Dünkü hatadan sonra bunu sormalıydım 🙂 Toparlanmamızı ve kahvaltımızı bitirir bitirmez yağmur başladı.

Tulln Çadır

Tuna Nehri bisiklet yolunun hemen yanında bulunan kamp alanımızdan çıkarak yola koyulduk. Biz yolda ilerlerken yağmurda şiddetini arttırdı. İkimizinde aklından geçen ve birbirimize söylediğimiz şey şuydu:“Büyük şehirlere girerken yağmurla gireceğiz sanırım. Münih’e indiğimiz gün yağmurluydu. Bugün Viyana’ya gireceğiz yine yağmur. Umarım Budapeşte’ye yağmurla giriş yapmayız.”

Yağmurda Bisiklet

Viyana’ya kadar rahat bir yoldan devam ettik.

Yağmurda Bisiklet Yolu

Yağmura rağmen kimse bisiklet sürmekten vazgeçmiyordu. Yolda birçok bisikletli ile karşılaştık. Hatta bebeğini gezdirip yürüyüş yapanlar vardı.

Yağmurda Barış

Yağmurluklarımız sayesinde hiç ıslanmadık. Havanın soğumasıyla ve yağmurun şiddetini arttırmasıyla birlikte biraz sersemledik. Neyseki bugünkü rotamız kısaydı. İnanamıyorduk ama Viyana’daydık.

Viyana Girişi

Şehir merkezini bulmaya çalıştık ve kolayca bulduk. Şöyle ayağımızın tozluyla diyeceğim ama sabahtan beri yağan yağmurdan dolayı tozumuz yok:) Neyse şöyle diyelim o zaman kaskımızın ıslaklığıyla Viyana’ya giriş hatırası bırakalım dedik.

Viyana Stephansplatz

Şehrin çok fazla bir yerini görmemiştik anca gördüklerimiz Viyana’ya hayran kalmamıza yetti. Viyana’da tam hangi gün olacağımızı planlayamadığım için warmshowers’tan konaklayacak yer ayarlayamamıştık. Viyana’ya bir-iki gün kala birkaç kişiye yazmıştım ama ya cevap gelmedi ya da gelenlerden olumsuz yanıt aldık. Warmshowers’ta erken yazmak gerekiyor.

Viyana Yağmur Bisiklet

Dün Booking’ten uygun fiyatlı bir hotel rezervasyonu yaptım. Magdas Hotel isimli hotelde iki gece, iki kişi konaklama için 111,78€ ödedik. Bu ücretin içerisine kahvaltı ve yemek dahil değildi. Bizim propan ocağımız vardı ve bu bizim için hiç sorun olmadı. Hotele gelmeden önce süpermarketten alışveriş yaptık. Öğlen 12.00 gibi hotele geçtik. Odamızın hazırlanmasını bekledik. Hotele geçtiğimizde fark ettik ki yağmur bizi çok yormuştu. Odamız hazırlandıktan sonra odamıza geçtik. Biraz dinlendik. Eşyalarımızı ayarladık. Ardından küçük bir tura çıktık.

Viyana st stephen's cathedral

Viyana okuduklarımıza göre çok fazla göç almış. Sanırım biz de göç almış bir bölgeden hotel rezervasyonu yaptık. Hotel konum olarak metro istasyonuna yakındı. Bisiklet ile gelirken herhangi bir sorun yaşamadık. Ancak metro istasyonunun etrafı hiç tekin olmayan tiplerden kaynıyordu. 2.20€ karşılığında bilet alarak şehir merkezine gittik.

Viyana Fayton

Viyana harika bir şehir. Muhteşem yapılar var. Keşke daha çok zamanımız olsa da burada daha fazla zaman geçirebilseydik. Sokaklar, saraylar, yapılar gerçekten çok beğendik, hayran kaldık.

Hofburg Sarayı

Hatta süs çeşmelerinde şımardık bile:)

Viyana Süs Çeşmesi

Karnımız acıkmaya başladı. Böyle zamanlarda Foursquare uygulaması çok işe yarıyor. Kolar isimli bir yeri tercih ettik. Çok lezzetli “pita”ları olduğu gözüküyordu ve bunları pişiren Türk birinin olduğu yazıyordu. Pitayı çok beğendik ve ortam da çok güzeldi.

Kolar

Yedi günün ardından ilk kez bu akşam yatakta yatacağız. Yarın bisikletle keşfedeceğimiz kocaman bir Viyana var.

Günlük yol bilgisi: Tulln-Viyana arası 40 km

Video

Tuna Nehri Bisiklet Turumuzun 10, 11 ve 12. gününü içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın