438

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 1. Gün (İstanbul-Münih)

Tuna Nehri Bisiklet Turu | 1. Gün (İstanbul-Münih) 10.08.2017

Beklediğimiz gün geldi. Saatler sonra Almanya’nın Münih şehrinde olacağız. Hazırlıklarımızı tamamlayıp, eşyalarımızı son kez kontrol ettikten sonra bisikletlerimizi, çantalarımızı ve bisikletleri koyacağımız kutuları dışarıya çıkardık. Hepsini bisikletlere yükleyerek evimize yürüme mesafesinde olan Atatürk Havalimanı metrosuna gittik. Son metroya “ya yetişemezsek” diyerek panik yapsakta son anda yakaladık. Uçağımız sabah 7:20 de olmasına rağmen biz her ihtimale karşı geceden havalimanına gittik.

Bisiklet ile Metroda width=

Havalimanındaki işlemleri anlatmadan önce bisiklet taşıma ile ilgili detayları anlatmak istiyoruz. Öncelikli olarak gidiş ve dönüşte Türk Hava Yolları ile uçuşumuzu gerçekleştirdik. Biletleri satın aldıktan sonra bisiklet taşımak için THY’yi aradık ve bisikletin kutulu halinin ölçülerini ve ağırlığını bildirip ekstra bagaj için rezervasyon yaptırdık. Bazen bu rezervasyon belirli bir süre sonra onaylanıyormuş ancak bizimki rezervasyonu yaptırdığımız sırada onaylandı.

Kaldığımız yerden havalimanından devam edelim. Metro çıkışından sonra dış hatlar terminaline yanlış yol tarifleri sebebiyle ulaşmakta zorlandık. Saat 01.30 gibi sonunda dış hatlar terminaline giriş yapabildik. Bisikletler için THY kontuvarından uçuşumuz için check-in yaptık. Sonrasında THY satış ofisine her bir bisiklet için 30€ ekstra bagaj ücreti ödedik. Bize verilen ekstra bagaj kuponu ile THY kontuvarına giderek işlemimizi tamamladık. Ekstra bagaj için şu şekilde bir bilet tarzı bişey veriyorlar.

Bisiklet İçin Ekstra Bagaj Kartı

Bisikletlerimizin kutuları oldukça büyük olduğu için paketleme sırasında hiç sorun yaşamadık. Lastiklerimizin havasını indirdik, sadece ön tekerlekleri söktük. Merve’nin bisikletinde çamurluk olduğu için gidonu gevşetip yan çevirdik. Benim disk frenimin arasına plastik parçayı sıkıştırdık. Balonlu naylon ile bisikletlerimizi ve söktüğümüz tekerlekleri güzelce sardık.

Bisiklet Paketleme

Bisikletlerimizi kutulara yerleştirerek yanlarında boş kalan yerlere kasklarımızı ve çadırımızı da koyduk ve boyutlarına göre fazlalıkları kesip bisiklet paketlememizi yaklaşık iki saatin sonunda tamamladık. Tabi ilk kez iki bisikleti söküp bu şekilde paketlediğimden dolayı sandığımdan biraz daha uzun sürdü. Zaten böyle bir durumu ön gördüğümüz için geceden yola koyulmuştuk.

Tüm işlemlerin ardından kutulu olan bisikletleri kontuvarın önüne bıraktık. Görevli bagaj barkodlarını yapıştırdı. Çantalarımızın da plastik olan kanca kısımlarını balonlu naylon ile sararak bagaj için teslim ettik. Şimdi aklımızdaki tek soru iyi paketlediğimizi düşündüğümüz bisikletlerimizi hasarsız bir şekilde teslim alabilecek miyiz?

Bisiklet Paketleme

Bu işlerle uğraşırken saat 3:00’ü geçmişti. Herşey tamamlandıktan sonra pasaport kontrolünden geçtik. Artık sadece uçağa binmek kaldı. Yorgun, uykusuz ve heyecanlıydık. Uçağın kalkış saatini beklerken kahve içtik ancak buna rağmen dayanamayıp sırayla uyuduk.

Nihayet sabah oldu ve uçağa bindik. Üç saatlik bir uçuşun ardından Münih’e indik. Pasaport kontrolünde polis bizden konaklayacağımız yerlerin belgesini ve dönüş biletimizi istedi. Bugüne kadar böyle bişey soran olmamıştı. Maalesef ki yanımızda konaklama ile ilgili evraklarımız yoktu. Dönüş biletimiz ise Budapeşte’den idi. Polis bizi terletmeye başlamıştı. Pek iyi olmayan İngilizcem ile Tuna Nehri Bisiklet Turu yapacağımızı ve yolumuzun tamamında kampinglerde kalacağımızı anlattım. Telefonumdan bisikletlerin paketli halini ve rotamızı gösterdim. Bu kadar hayalden ve plandan sonra giriş yapamayacağız diye telaşlandık. Son derece isteksiz bir şekilde giriş mührünü vurdu. Ardından bi oh! çektik. Dersimizi aldık. Artık rezervasyon çıktılarımız olmadan yola çıkmayacağız. Sonra bisikletlerimizi getirdiler ve onları yine uygun bir yer bulduktan sonra paketlerinden çıkararak kurmaya başaladık. Bir yandan da Warmshowers’ta kalacağımız Tanja ile irtibat kurmaya çalıştık.

Bisiklet Kurulumu

Yaklaşık olarak öğlen 12:00 civarı Münih Havalimanı’ndan çıkmak üzere yola koyulduk ancak bisikletliler için olan çıkış yolunu bir türlü bulamadık. İlk arabalar ile aynı çıkış yolunu takip ettik. Havalimanını çok geçmeden hemen araçlar korna çalmaya ve elleriyle burası yasak gibi işaretler yapmaya başladıklarında yanlış yolda olduğumuzu anladık. Taksicilere sorduk, Tanja ile görüştük fakat bir türlü çıkış yapamıyorduk. Hava yavaş yavaş kötüleşmeye başlamıştı. Sonra Türk taksicilerle karşılaştık onlara sorduk ve bir şekilde epey vakit harcadıktan sonra çıkmayı başardık.

Bisiklet Yolo

Münih Havalimanından bisiklet için daha basit bir çıkış varsa lütfen bize yazın yazımızı güncelleyelim. Çıkış için ise bizim sorarak ve zorla öğrendiğimiz Türk tipi çıkışı burada anlatacağız. Havalimanından çıkınca A terminalinin oraya kadar ilerleyip terminalin karşı yolunda bulunan taksi durağının oraya bisikletlerimizi elimize alarak ilerledik. Taksi durağının içinden geçip otoban olup olmadığını bilmediğimiz yola çıktık ve ilk sağdan çıkış yaptık. (Bu yoldan ilerlerken havalimanı solunuzda kalıyor.) İleride karşımıza Novo Hotel çıktı ve onu solumuza alarak devam ettik. Hotelin bittiğinde sola döndük. Nihayet bisiklet yolundaydık.

Münih Bisiklet Yolo

Güncelleme: bisikletforumdan köyceğizli muzo havalimanından çıkış için link paylaştı. Kendisine çok teşekkürler.

Münih Havalimanından çıkış krokisi için tıklayın

Bol yeşillikli olan bisiklet yolunu bir süre takip ettik ancak bi yerde muhtemelen bir tabelayı kaçırdık. Çünkü bisiklet yolu işaretlenmesi ve yönlendirmesi harika, hatayı biz yapmış olabiliriz. Bisiklet yolunun sonunda dur tabelası olmasına rağmen yinede devam ettik ve gerçekten otobana çıktık. 7 km boyunca otobandan devam ettik, sayısız korna çalındı ve sayısız yasak işareti gördük. Girmiştik bi kere çıkamıyorduk. Yolda emniyet şeridi yoktu. Araçlar bize karşı son derece dikkatliydi fakat biz bu yolda olmamalıydık. Merve çok yorulmuştu. Otobandan çıkmak için tempomuzu çok arttırmıştık. Bir köprünün altında mola vermeye karar verdik. Köprünün yanında üzerine çıkan merdivenler vardı. Yukarı çıkıp baktığımda buradan bir bisiklet yolu devam ettiğini gördüm. Hemen bisiklet ve çantaları yavaş yavaş merdivenlerden yukarı çıkardık. Tekrar bisiklet yolundan devam ettik.

Yeşillikler içinde Bisiklet Yolu

Birbirimize bu Almanya’nın yol sistemini anlayamadığımızdan bahsettik ve sonra yeşillikler içindeki bisiklet yolunun keyfini çıkararak yola devam ettik.

Bisiklet Mutluluk

Münih’e 10 km kala yağmur başladı. Kenarda durup yağmurluklarımızı giydik. Böylece ilk büyük şehrimize yağmurla girmiş olduk 🙂 Kalcağımız eve 16:30 civarı vardık. Duş alıp dinlendik. Akşam yemek yedikten sonra çok yorgun olduğumuz için uyumak istediğimizi söyledikten sonra güzel bir uyku çektik.

Günlük Yol Bilgileri: Münih Havalimanından Warmshowers’ta konaklayacağımız eve kadar 38 KM sürüş yaptık.

Video

Tuna Nehri Bisiklet Turumuzun 1, 2 ve 3. gününü içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın