Ukrayna – Polonya – Almanya – Çekya Bisiklet Turu | 12. Gün Legnickie Pole – Luban (07.09.2018)

Sabah yine 06.30’da uyanıyoruz. Artık tur rutinine çok alıştık. Bir saat gibi rahat toparlanma süresinin sonunda yola çıkıyoruz. Bugünkü hedefimiz Almanya sınırına mümkün olan en yakın konumda konaklamak. Bu plana göre Luban şehri çok uygun görünüyor. Bakalım yol bize neler gösterecek.

Legnickie Pole Camping

Sabah Legnickie Pole köyünde bulunan kamp alanından ayrılıp 11 km sürüşümüzün ardından Legnica isimli şehre varıyoruz. Rotamızı kahvaltılık bişeyler almak için en yakın Lidl markete doğru çeviriyoruz. Aç ayı oynamaz öyle değil mi? Alışverişimizin ardından önündeki otobüs durağında meraklı bakışlarla birlikte güzelce karnımızı doyuruyoruz. Bu sırada bir teyze bize Lehçe bişeyler diyor fakat dediklerinden bişey anlamıyoruz. Hemen sonrasında her zaman ki gibi bir evsiz yine bize sarıyor.

Polonya’da bisiklet turu

Kahvaltımızın hemen sonrasında saat 9 civarında buradan yola çıkıyoruz. Yolumuz zaman zaman iyi olsa da genelde iyi sayılmayacak kadar kötüydü. Üzerine de rüzgarın tam karşıdan gelmesi ilerlememizi daha da zorlaştırıyor.

Yollar bazen böyle
Bazen de böyle
Bisiklet mutluluktur

Polonya’ya gelmeden önce tahminimiz şöyleydi. Polonya’nın Ukrayna tarafına yakın olan kısımda olan şehirler ve yerleşim yerleri biraz daha kötü olabilir ancak Almanya tarafına yaklaştıkça daha güzelleşir. Fakat tahminlerimize tamamen yanıldığımızı dün ve bugün daha çok anlıyoruz. Kısa sürede olsa yağmura yakalanıyoruz.

Luban şehrine doğru giderken
Polonya’da bisiklet turu

Yine maps.me ye çizdirdiğimiz rotadan ilerlerken harita üzerinde bizi aynı yola çıkaran daha kısa bir yol görüyorum ve oraya doğru yöneliyoruz. Merve ile birlikte eğimi az olan bir rampa çıkmaya başlıyoruz ve arkamızdan gelen bir araba ileride yolun ortasında duruyor. İlk aklıma gelen şey “maps.me bizi bu yola sokmadı çünkü bu yol kapalı, hadi bakalım şimdi geldiğin yolu geri dön.” Ama böyle olmuyor. Arabadan Wroclaw’da Fikret amca, Fatoş teyze ve Dilara’nın dükkanında karşılaştığımız Ayhan abi iniyor. Bisikletleri görünce dikkatini çekmiş, bide Türk bayrağı olunca durmuş. Az ileride bir Sultan Kebap isimli dükkanda çalışıyor. Patronuyla birlikte bizi çay içmeye davet ediyor. Dünya ne kadar da küçük. Bu yola sapmasaydık muhtemelen bir daha karşılaşamayacaktık. Zlotoryja güzel ve bakımlı bir şehir. Kısa süre sonra dükkana varıyoruz ve çay eşliğinde yaklaşık yarım saat mola veriyoruz.

Polonya’da bisiklet turu

Zlotoryja şehrinden çıktıktan sonra 364 numaralı yolu takip ediyoruz. Rahat bir yoldan bir süre ilerliyoruz. Yolumuz çok yoğun değil. İki tane balık çiftliğinin yanından geçtikten sonra üçüncüsünde güzel bir yeşilliği gözümüze kestirip orada mola veriyoruz. Bugün tam karşıdan gelen rüzgar bizi çok hırpaladı. Ama yolculuğa her şey dahil.

Polonya’da balık çiftliklerinin yanında mola verdik
Tüm gün rüzgar yedik ama mutluyuz

Nihayet 17.30 gibi Luban şehrine giriş yapıyoruz. Luban için booking.com üzerinden baktığımızda merkezde sadece 3 tane hotel bulunuyor. Ancak fiyatlar bir gece ve iki kişi için 180 Zloty’e kadar çıkıyor. booking.com dan almak yerine en yakında bulduğumuz hotelle pazarlık yapmaya karar veriyoruz. Ne desem de maalesef 150 Zloty’den aşağıya düşmüyorlar. Son bir çare var. Luban şehrinin 5 km dışında ve yarınki rotamız üzerinde bir hotel daha var. Çok yorulduk ama orası 120 Zloty gözüküyor ve yolumuz üzerinde. 

Polonya’da bisiklet turu

Tekrar bisikletlerimize binip yola çıkıyoruz. Çok acıktık, hotele en yakın gördüğümüz küçük marketten akşam yemeği için bişeyler alıyoruz. Bugün anladık ki küçük marketler çok pahalı. Aldığımız pek fazla bişey yok ama çok fazla para verdik. Neyse ilerliyoruz fakat hiç bir hotel tabelası felan göremiyoruz. Haritaya göre hoteli çok az geçtiğimizde bir grup yaşlı amcaya hotel diye sorduğumda kırmızı binayı gösteriyorlar. Kırmızı binaya gidiyoruz fakat hiçte hotel gibi durmuyor. Neyse seslenmelerimizin ardından biri geliyor. Binanın hotel olduğunu daha yeni açıldıklarını hotel tabelasını henüz asmadıklarını söylüyor. İki kişi bir gece için 100 Zloty’e anlaşıyoruz. Bisikletlerimizi güvenli bir garaja koyup kilitliyoruz. Hotel sahibi de hotelin hemen bitiştiğinde yaşıyor. Odamıza yerleşiyoruz. 

Polonya’da bisiklet yolculuğu

Hotelimizin bulunduğu yerden Almanya’ya tam 20 km var. Yarın Almanya’da olacağız. 

Bugünle ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Günlük yol bilgileri: Legnickie Pole – Luban 93 KM

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın