Ukrayna – Polonya – Almanya – Çekya Bisiklet Turu | 13. Gün Luban – Bautzen (08.09.2018)

Luban’daki hotelimizde sabah 06.30 gibi uyanıyoruz. Çantalarımızı hazırladıktan sonra bisikletlerimizi hotel sahibinin garajından çıkarıyoruz. Bugün hedefimiz Almanya’nın Bautzen şehrinde bulunan kamp alanına varmak. Yola çıkmadan önce hotelin çok yakınında bulunan süpermarketten bizi kahvaltıya kadar tutması için muz alıyoruz. Önümüzde sınıra kadar 20 kilometre var. Planımız Almanya’ya geçtikten sonra kahvaltı yapmak. 

Polonya’da son gün
Polonya’da son gün

Sabah sakinliğinde gerçekten harika bir yoldan ilerliyoruz. Bazen güneşli bazen de bulutlu olan değişken bir havada ağaçların arasında pedallıyoruz. Polonya bizi uğurluyor. Rüzgar yine hafif hafif önden gelmeye devam ediyor.

Kim demişti hava çok güzel ve güneşli diye?

Polonya’da son saatlerimizde çok güzel yollarda sürmeye devam ediyoruz. Yolda bol bol fotoğraf çekilip eğleniyoruz.

Zgorzelec’e doğru keyifli yollar
Yeşillikler içinde huzur bulduğumuz yol

Polonya’nın Almanya sınırındaki son şehri Zgorzelec’e saat dokuzu biraz geçerken giriş yapıyoruz. Hemen uygulamadan Lidl Marketi işaretliyoruz. Gösterdiği yoldan ilerleyen herhangi bir uyarı tabelası olamamasına rağmen yola çalışma var. Biz de rampadan aşağıya iniyoruz. Çalışan görevli gözümüzün içine baksa da bize yolun kapalı olduğunu söylemiyor ya da kapalı olduğuna dair bir işarette bulunmuyor. Bazen ülkemizin her şeyi merak eden ve her şeyi soran/söyleyen insanlarını özlüyoruz. İndiğimiz o güzel rampayı bir güzel bunları dile getire getire çıkıyoruz. Rampadan hemen sonra yolun sol tarafında gördüğüm bisikletçiye uğruyorum. Tura başladığımdan beri ayaklığımın vidaları sürekli gevişiyor. Paslanmış vidaları değiştiriyorlar ve üzerine hiç bir ücret istemiyorlar. 

Bu yolda mutlu olmamak mümkün değil 🙂

Lidl Markete doğru başka bir yoldan ilerliyoruz. Lidl Markete vardığımızda bisikletlerimizi dışarıda kilitleyip içeri giriyoruz. Birçok kişi markete bisikletiyle geliyor. Tur planımıza göre yaklaşık 2-3 gün Almanya’da kalacağız. Maalesef döviz kurundan en az şekilde etkilenmek için 2-3 günlük tüm yiyecek alışverişimizi Polonya’dan ayılmadan yapıyoruz. Alışverişimiz 87 Zloty tutuyor. Böylece bu turumuz boyunca yaptığımız en yüksek tutarlı market alışverişimiz oluyor. 

Polonya’da bisiklet turu

Alışverişi de tamamladığımıza göre yola çıkma zamanı. Hemen yola çıkmadan önce dayanamayıp kruvasan ve Alman pastalarını midemize indirmeyi ihmal etmiyoruz. Polonya ve Almanya arasında sınır olarak Lusatian Nehri var ve üzerinde bir köprü bulunuyor. Bu köprüyü geçmeden önce son duygularımızı ifade eden videomuzu çekip köprüden geçerek Polonya’dan ayrılıyoruz. Güle güle Polonya, merhaba Almanya. 

Polonya’da bisiklet turu

Polonya’nın Zgorzelec şehrinden ayrıldıktan sonra Almanya’nın Görlitz şehrine giriş yapıyoruz. Hemen nehir kenarına çıkmanın bir yolunu bulup kahvaltımız için uygun yer aramaya başlıyoruz. Tabiki de nehir kenarında yürüyüş, koşu ve bisiklet için ayrılmış güzel bir yol bulunuyor.

Görlitz bisiklet yolu
Görlitz bisiklet yolu

Aldığımız malzemelerle Merve güzel ve büyük bir kahvaltı hazırlıyor bende Almanya bayraklarını bisikletlerimize takıyorum. Bizim deyimimizle oburix kahvaltısı hazır olunca güzelce kahvaltımızı yapıyoruz. Üzerine de mis gibi bir Türk kahvesi ohhh daha ne olsun!

Görlitz’de kahvaltı
Görlitz’de kahvaltı
Miss gibi Türk kahvesi

Saat 12 gibi tekrardan yola çıkıyoruz ve nehir kenarında bulunan bisiklet yolunu takip ediyoruz. Yol o kadar güzel ki nasıl tarif etsek bilemiyoruz.

Görlitz’de bisiklet yolu
Görlitz’de bisiklet yolu
Saçlarına kalp yaprakları düşmüş

Yaklaşık 5 km sonra vardığımız kasabada hasat festivali var. Eski traktörler, kamyonlar, arabalar ve motorsikletlerle çok güzel bir geçit yapıp festival alanına gidiyorlar. Durup onları izliyoruz. Eski dediğimiz araçların hepsi pırıl pırıl ve çok bakımlı. Herkesin aracına uygun bir kıyafeti var.

Hasat festivalinden
Hasat festivalinden

İnişli çıkışlı ve bol rüzgarlı yoldan Bautzen şehrine doğru devam ediyoruz. Gittiğimiz yönde rüzgar türbinleri var. İlerledikçe iniş çıkışlar azalıyor fakat tam tersine rüzgar artıyor. Yaklaşık 20 km kadar böyle bir yoldan devam ediyoruz. Sonunda rüzgar türbinlerinin çok yakınlarına geliyoruz ve orada rüzgarın şiddetini bir kez fark ediyoruz.

Ahhh rüzgar türbinleri
O kadar rüzgardan sonra Merve’nin son durumu

Rüzgar türbinlerini geride bıraktıktan sonra Almanya yollarının kalitesini kendini belli etmeye başlıyor. Rüzgar azalır azalmaz bisikletlerimiz yolda daha hızlı akıyor. Bir köyden geçerken “Selamın aleyküm” diye biri sesleniyor. Yavaşlayıp yanına gidiyoruz. Giresunlu olduğunu öğrendiğimiz Türk biriyle karşılaşıyoruz. Önce Dresden’e bisikletle gitmemize sonra da Ukrayna’dan bu yana bisikletle gelmemizde çoook şaşırıyor. 40 yıldır Almanya’da olduğunu söylüyor. Biz de onun 40 yıldır Almanya’da olup bu duruma bu kadar şaşırmasına şaşırıyoruz. Vedalaşıp yolumuza devam ediyoruz. 

Bautzen yolları
Bautzen bisiklet yolu

Yollar güzel olunca ve rüzgar azalınca kolayca Bautzen’e varıyoruz. Her zamanki gibi ilk önce şehir meydanına gidiyoruz. Ücretsiz internet arıyoruz fakat maalesef internet yok. Bautzen’e yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bir kamp alanı bulunuyor. Onun yerine yolumuz üzerinde kamp alanı olup olmadığını kontrol etmek istiyorduk fakat internet olmadığı için bakamadık. 

Bautzen’e doğru

Sonra Bautzen’de bulunan Natur-und Abenteuer Camping ismli 4-5 km uzaklıktaki kamp alanına doğru yola çıkmaya karar veriyoruz. Kamp alanına bir gece iki kişi ve bir çadır için 16€ ödeme yapıyoruz. Tuvalet ve banyolar için de 10€ depozito alıp bir anahtar veriyorlar. Çadırımızı kurup internete girmek için resepsiyonun olduğu yere gidiyoruz. Fakat internet inanılmaz kötü. Yarın Dresden’e doğru süreceğiz.

Bugünle ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler 🙂

Günlük yol bilgileri Luban-Bautzen 79 km

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın