Ukrayna – Polonya – Almanya – Çekya Bisiklet Turu | 9. Gün Oswiecim – Katowice – Wroclaw (04.09.2018)

Geçtiğimiz günlerde olduğu gibi bu sabahta erkenden uyanıyoruz. Bugünkü planımız Auschwitz-I ve II(Birkenau)’yi ziyaret ettikten sonra öğlen gibi Katowice şehrine doğru yola çıkmak ve yakaladığımız en erken trenle Wroclaw şehrine ulaşmak. Hotelimizin ortak mutfağında kahvaltı yaptık ve öğlen için sandviç hazırladık. Hotel diyorum ama burada evimizde gibi hissettiğimi söylersem abartmış olmam. Karnımız doyduğuna ve eşyalarımızı hazırladığımıza göre artık yola çıkma zamanı geldi. Özel otoparkımızdan demir atlarımızı çıkarıyoruz. 🙂 

oswiecim-en-guzel-hotel
7th Guest House Hotelimizden ayrılıyoruz.

Öncelikle bahsetmek istediğim bişey var. Tur rotasını hazırlarken ilk olarak görmek istediğimiz yerelerden nasıl geçebiliriz kısmını planlıyoruz. Sonra da görmek istediğimiz yerlerde veya çevresinde başka neler var onu araştırıyoruz. Genelde gittiğimiz yerler hakkında yola çıkmadan çok fazla yazı okuyor ve video izliyoruz. Fakat bizim için en güzel ve faydalı okumalar gezmeden hemen bir gün önce olanlar oluyor. Dün gece bugün ziyaret edeceğimiz Auschwitz-Birkenau toplama kampı hakkında yazılar okuduk ve bir kaç video izledik. Gerçekten bu alandan etkilenmemek mümkün değil. Fakat buralar hakkında çok fazla detaylı yazı yazmamaya karar verdik. Sadece birkaç fotoğraf hepsi bu…

arbeit-macht-frei
Arbeit Macht Frei

Hotelimiz Auschwitz-I kampına çok yakın konumdaydı. Bu sebeple öncelikle Auschwitz-I ziyaret etmeye karar verdik. Dış bahçesinde bulunan otoparkta gösterilen yerlere bisikletlerimizi kilitliyoruz. Ziyaret için iki seçeceğiniz bulunuyor. Rehbersiz ziyaret isterseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Eğer rehberler ile birlikte ziyaret etmek istiyorsanız gişede bunu belirterek İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Lehçe olarak dil seçenekleri mevcut. Rehberli turların başlangıç saatleri var ve doluluk oranına göre değişiyor ve internetten de rezervasyon yapılabiliyor. İngilizcemiz çok iyi olmadığı için rehberli bir tur tercih edemedik. Ama rehberli bir tura katılmak isterdik.

auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Ölüm Duvarı
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I
auschwitz-birkenau-I
Auschwitz-I

Sonra kara bulutlar geldi ve yağmur başladı. Bizde yavaş yavaş ziyaretimizi sonlandırıp bisikletlerimizin başına gittik. Sabah hazırladığımız sandviçleri yiyip Auschwitz-II Birkenau için yola çıkıyoruz. Yağmur şiddetini iyice arttırıyor. Üzerimdeki yağmurluk özelliğini kaybettiğinden çok ıslandım. Birden hava sıcaklığı da düşünce üşümeye başladık. Auschwitz-II Birkenau girişinden iki tane poşet yağmurluk aldık. Auschwitz-II Birkenau neredeyse tamamı açık alandan oluşan bir yer. Yağmurla birlikte burayı da rehbersiz olarak ziyaret ettik.

auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau
auschwitz-II-birkenau
Auschwitz-II Birkenau

Auschwitz-II Birkenau’dan öğlen 13.00 gibi Katowice şehrine doğru pedallamaya başlıyoruz. Oswiecim – Katowice arası yaklaşık 40km. Bir süre 44 numaralı yolu takip etmek zorunda kalıyoruz. Yol yoğun ve büyük araçlar geçiyor. Sonra o yoldan ayrılıp 934 numaralı yola bağlanıyoruz. Ayakkabılarımız ıslak fakat yolda kendi çapımızda çözümler buluyoruz.

bisiklet-islak-ayakkabi
Yoldaki çözümler

Sonra maps.me uygulamasından rota çizdirdiğim rotayı takip ediyoruz. Okuduklarımıza göre Katowice bir sanayi şehiri. Şehir çok uzaktan başlıyor. Bir türlü şehrin içerisine giremiyoruz. maps.me de bizi çıkmayan yola sokunca tahmin ettiğimiz treni kaçıracağız diye bizde bir panik durumu başlıyor. Öyle böyle derken saçma sapan bisiklet yollarından geçerek Katowice şehrine giriş yapıyoruz.

gezginkizanlar-katowice
Katowice’ye giriş yaparken

Tahminimizden önce 17.08 kalkışlı trenimize yetişiyoruz. İyiki bu trene yetiştik yoksa bir sonraki sefer için tam üç saat beklememiz gerekiyordu. Katowice tren garı tam şehrin merkezinde bulunuyor. Katowice – Wroclaw arasına iki kişi ve iki bisiklet için 84 Zloty ödeme yapıyoruz. Bisiklet taşıma ücreti her bisiklet için 9.10 Zloty. 

katowice-tren-istasyonu
Katowice tren istasyonu

Sandviçlerin verdiği enerji bitti. Trene binmeden önce yiyecek bişeyler almamız gerekiyor. Hemen imdadımıza zincir hamburgercilerden biri koşuyor. Ben sırada beklerken Merve’de bisikletlerin başında bekliyor. Yiyiceklerimizi alıp Merve’ye doğru giderken Merve’nin yanına biri geliyor ve bişeyler söylemeye başlıyor. Klasik nereden geliyorsunuz nereye gidiyorsunuz sorularının ardından nereli olduğumuzu soruyor. İstanbul’da Polonezköy’de felan bulunduğu söyleyip bir kart uzatıyor. Bende kartı alıyorum ve sonra birbirimize iyi günler dileyip uzaklaşıyoruz. Peronun bulunduğu yere çıktığımızda karta bakıyorum ve o zaman bir misyonerle karşılaştığımızı fark ediyorum. Trenimiz geliyor en son vagona bisikletleri en uygun şekilde yerleştirdikten sonra iki saat yirmi dakika sürecek olan turumuzun ikinci tren yolculuğu başlıyor.

katowice-gar
Katowice tren istasyonu

Çok rahat bir tren yolculuğuyla Wroclaw şehrine varıyoruz. Bu akşam warmshowers.com üzerinden irtibata geçtiğimiz Jerzy’de kalacağız. Fakat ona daha geç bir trenle geleceğimizi bildirmiştik. Yolda internette bulamayınca erken trenle geldiğimizi bildiremedik. İstasyonda da internet bulamayınca şehir merkezine doğru pedallamaya başlıyoruz. Şehir merkezine az bir yol kalmışken arkamızdaki Türk bayrağını gören Türk anne kız bizimle konuşuyor ve hemen kalacak yeriniz var mı sorusu geliyor. Sağolsunlar kalacak yerimizin olduğunu söyleyip vedalaşıyoruz. Keyfimiz yerinde. Şehir merkezini gören bir konumda kahve içip sakinliğin tadını çıkarıyoruz. Sonra ev sahibimiz Jerzy ile irtibata geçip eve doğru pedallıyoruz. Şehirde çok fazla bisikletli gördüğümüzü de unutmadan eklemek isterim. 

katowice-wroclaw-tren
Katowice-Wroclaw tren yolculuğu

Jerzy bizi sokakta karşılıyor ve birikte bisikletlerimizi eve çıkarıyoruz. Jerzy ve Agata’nın ilk warmshowers misafiri biziz. Hemen karnımızın aç olup olmadığını soruyorlar ve tok olduğumuzu söylesek de yiyecek bişeyler ikram etmek istiyorlar. Tanışma faslımız başlıyor. Jerzy yazılımcı eşi Agata ise diş doktoru. Eve ilk girdiğimizde 4 yaşındaki oğulları Janek ile tanışmaya çalışıyoruz ama bizden biraz utanıyor. Sonra bir çocukları olduğunu daha öğrendiğimizde çok şaşırıyoruz. Zosha isminde daha 3 aylık minik bir kız çocukları daha var. Genç ve çocuk sahibi bir çiftin evinde misafir olmak bizim için çok güzel bir deneyim. Çay hazırlıyorlar ve Agata’nın muhteşem kurabiyeleriyle birlikte güzel bir akşam geçiriyoruz. Onlara gerçekten kanımız çok ısınıyor. Bu akşam Janek’in odasını bize veriyorlar. Bakalım yarın bizi neler bekliyor.

Bugünle ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Günlük yol bilgileri: Oswiecim-Katowice-Wroclaw 50 km 

Not: Katowice – Wroclaw arası trenle seyahat edildi.

Yorumları Göster

Henüz Yorum Yok

    Bir Yorum Yazın